Министар информисања и телекомуникација г. Дејан Ристић отвориo je у Београду конференцију под називом ,,Како до достојанственог рада у медијској делатности“. Конференцију је организовао Синдикат новинара Србије уз подршку Министарства информисања и телекомуникација.
,,Министарство је одмах по формирању актуелног сазива Владе иницирало и све време спроводи интензиван дијалог са бројним чиниоцима унутар медијске заједнице. Резултат тог дијалога и те како је видљив и он се, пре свега, огледа кроз неколико већ постигнутих резултата. Пре свега, у контексту пуне имплементације законских прописа, а у вези са спровођењем јавних конкурса за суфинансирање пројеката у области јавног информисања, истакао бих то да су захваљујући посвећеном раду Министарства, по први пут од 2015. године када је успостављена та законска обавеза, све локалне самоуправе спровеле јавне конкурсе у области јавног информисања. Када говоримо о конкурсима које спроводи Министарство, ове године било је опредељено рекордних 352 милиона РСД. Буџетом за наредну годину та цифра је увећана за додатних 180 милиона РСД. Ове године бележимо и пад случајева ометања рада или угрожавања безбедности новинара и то је веома значајан податак. Оно на чему је неопходно да сви заједно наставимо интензивно да радимо јесте унапређење радно-правног и материјалног статуса запослених у области јавног информисања. Управо зато иницирали смо и спровели састанке са свим медијским синдикатима са националном покривеношћу, низом медијских удружења, као и са представницима послодаваца у овој области. Верујем да смо заједно успели да успоставимо атмосферу узајамног поштовања и конструктивног рада. Поносан сам на то што након више од две деценије одлучним корацима идемо ка формирању гранског колективног уговор у области јавног информисања. И овом приликом позивам све заинтересоване да се укључе у дијалог и дају допринос изради нацрта гранског колективног уговора у области јавног информисања. Настављамо да радимо на решавању овог питања и кроз даље иновирање легислативног оквира, као и кроз интензивирање континуираног дијалога. Желео бих још једном да истакнем и то да за ово министарство не постоји зависни и независни медији, зависна и независна професионална удружења, као ни пожељни и непожељни медијски стручњаци. Наша врата отворена су за све. Чињеница да по први пут након неколико деценија крећемо са дијалогом који за циљ има формирање нацрта гранског колективног уговора у области јавног информисања управо је потврда тога. Користим ову прилику и да изразим захвалност на сарадњи, конструктивности, на предлозима и конструктивним критикама пристиглим током процеса дијалога. Верујем да смо сви заједно направили неколико важних корака и очекујем да ћемо након израде нацрта и наставка финализације гранског колективног уговора у области јавног информисања током 2025. године по први пут доћи до чина потписивања тог изузетно важног документа“, рекао је министар.
Присутнима су се обратили и извршна директорка Синдиката новинара Србије гђа Драгана Чабаркапа, председник СИНОС-а г. Синиша Оташевић, као и председник организације Синдиката новинара Србије у Радио-телевизији Србије г. Душан Величковић.
Тема конференције били су механизми за афирмисање социјалног дијалога, као и могућности за формирање гранског колетивног уговора у области јавног информисања.
У оквиру конференције организована је и дебата ,,Како до социјалног дијалога и гранског колективног уговора у медијској сфери у складу са медијском стратегијом“